U Evropskoj kući u Beogradu, 15. novembra u 18 časova biće otvorena izložba „UKRAINE: LOVE + WAR (2014-2024)”. Izložba je inspirisana istoimenom knjigom u izdanju organizacije FotoEvidence koja predstavlja svedočanstvo o devastirajućem uticaju ruske agresije na ukrajinsko društvo, zabeleženo kroz objektiv 95 međunarodnih fotoreportera_ki. Knjiga sadrži 240 fotografija nastalih tokom deset godina rata u Ukrajini, dok će na izložbi biti izloženo 50 odabranih radova. Ove fotografije nam donose ljudske priče o nadi, žrtvovanju, odlučnosti i ljubavi.
Na otvaranju izložbe prisutnima će se obratiti Nj.E. Emanuele Žiofre, ambasador Evropske unije u Republici Srbiji Miodrag Milosavljević, zamenik direktora Fondacije za otvoreno društvo – Zapadni Balkan, Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije, Nj.E. Volodimir Tolkač, ambasador Ukrajine u Republici Srbiji, kao i Svetlana Bačevanova, izvršna direktorka FotoEvidence-a i kustoskinja izložbe.
Pored izložbe koja će biti otvorena od 15. do 23. novembra, posetioci će 13. novembra u 19 časova u Centru za kulturu Vlada Divljan imati priliku da pogledaju film „Dvadeset dana u Mariupolju“ koji je 2024. godine dobio Oskara za najbolji dokumentarni film. Dok će razgovor o angažovanoj umetnosti u kriznim vremenima i knjizi „Ukraine: Love+War (2014-2024)“ biti održan u 14. novembar u 18.30 časova u KROKODILovom Centru. U razgovoru će učestvovati: Svetlana Bačevanova, izvršna direktorka FotoEvidence-a i kustoskinja izložbe, Evgenij Maloletka, ukrajinski fotograf, novinar i filmski stvaralac, Gael Žirb, francuska fotografkinja koja od 2017. godine živi u Ukrajini i Branislav Dimitrijević, profesor istorije i teorije umetnosti.
Nakon uspeha koji je doživala knjiga „Ukraine: A War Crime“, FotoEvidence je 2024. godine objavio drugo izdanje pod nazivom „Ukraine: Love+War (2014-2024).“ Obe knjige su nastale zajedničkim naporom fotografa_kinja, fotoreportera_ki i novinara_ki da dokumentuju rusku agresiju na Ukrajinu. U knjizi je prikazana svakodnevnica ukrajinskih civila, njihovo raseljavanje, smrt i destrukcija. Naslovnica knjige je inspirisana dečjim crtežom koji je fotografisao italijanski fotograf Luka de Cet u galeriji u Monci. Deca iz Hersonske umetničke škole su zamoljena da za potrebe putujuće izložbe „Boje za crtanje mira“ sebe zamisle kao pticu koja mora da napusti dom i može da se vrati tek kada se rat završi. Font korišćen u knjizi, Mariupolj, jedini je font nazvan po ukrajinskom gradu, a kreirali su ga Endri Ševčenko (Andrij Shevchenko) i Sergej Rodionov (Serhii Rodionov) 2017. godine. Objavljivanje publikacije „Ukraine: Love+War (2014-2024)“ podržala je Fondacija za otvoreno društvo – Zapadni Balkan.
Evgenij Maloletka (Evgeniy Maloletka), priznati je ukrajinski ratni fotograf, novinar i filmski stvaralac sa zapaženom karijerom u praćenju sukoba u Ukrajini od 2014. godine. Dobitnik je dve Pulicerove nagrade i nagrade World Press Photo of the Year za 2023. godinu. Bio je član tima koji je nagrađen Oskarom za dokumentarni film „20 dana u Mariupolju”. Njegov opsežan rad obuhvata i izveštavanje o Evromajdanu, protestima u Belorusiji, ratu u Nagorno-Karabahu i KOVID pandemiji u Ukrajini.
Gael Žirb (Gaelle Girbes) započela je svoju karijeru u foto-novinarstvu 2006. godine. Njene prve foto priče bile su fokusirane na Afriku i Aziju. Fotografisala je profesionalni boks u Francuskoj, Rome u predgrađu Pariza i svet cirkusa. Potom je pet godina radila sa francuskim ratnim fotografom Patrikom Šovelom (Patrick Chauvel), a početkom 2017. godine otputovala je u Ukrajinu da prati sukob koji je počeo 2014. godine. Odlučila je da ostane u Ukrajini i da se kroz svoj rad fokusira na post-sovjetske zemlje. Njene fotografije su objavljene u francuskim i međunarodnim medijima: Stern, Der Spiegel, Guardian, Paris-Match, New York Times, VSD, Dais Japan, Le Temps, Le Vif, Le Parisien Magazine, Financial Times. Žirbe je 2021. godine dobila finansijsku podršku za objavljivanje knjige sa fotografijama koje svedoče o posledicama rata u Ukrajini. Godine 2024. dobila je nagradu Pierre & Alexandra Boulat za reportažu „Ukrajina: Preživeti u ruševinama“.
Ulaz na izložbu, razgovor i projekciju filma je besplatan, a u okviru izložbe „Ukraine: Love+War (2014-2024)” biće organizovana i kustoska vođenja. Celokupan program organizuje Fondacija za otvoreno društvo – Zapadni Balkan, u saradnji sa FotoEvidence i Hartefaktom, kao izvršnim producentom.
Naslovna fotografija: Carol Guzy