Kako se koristi veštačka inteligencija u medijima i na društvenim mrežama – da li je alat informisanja ili manipulacije? Koliko je važno razumeti šta se krije iza naslova i viralnih objava, i gde je granica između efikasnog prenosa informacija i namernog oblikovanja percepcije?
U okviru Nedelje medijske i informacione pismenosti, u četvrtak, 31. oktobra, sa početkom u 11 sati, Evropska kuća u Beogradu (ugao Knez Mihailove i Zmaj Jovine) organizuje radionicu za srednjoškolce pod nazivom „Mediji, društvene mreže i veštačka inteligencija – od maksimalne efikasnosti do manipulacije sadržajem.“
Radionica je prilika za srednjoškolce da se kroz interaktivne primere upoznaju sa načinima na koje savremene tehnologije, mediji i algoritmi veštačke inteligencije utiču na naše svakodnevne odluke i formiranje mišljenja. Polaznici će naučiti kako društvene mreže filtriraju sadržaje, koje su metode kojima se kreira personalizovani „feed” i kako algoritmi doprinose stvaranju tzv. „informacionih mehurova.” Uz to, razmatraće se kako i zašto dolazi do pojave lažnih vesti i pristrasnog informisanja, kao i kako prepoznati potencijalne pokušaje manipulacije.
Kroz diskusiju i praktične primere, učesnici će razvijati veštine kritičkog mišljenja i analiziranja izvora informacija, što je danas ključno za navigaciju u kompleksnom digitalnom okruženju. Na kraju radionice, srednjoškolci će imati jasniju sliku o ulozi medija i tehnologije u njihovom životu i načinima kako da zaštite sopstvenu privatnost i autonomiju mišljenja u svetu prepunom informacija.
Mesta su ograničena, a možete se prijaviti putem ovog linka.
O predavaču:
Nemanja Rašić je završio osnovne i master studije novinarstva na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, autor različitih naučnih radova iz oblasti medija.
Tokom osnovnih studija je sticao profesionalno iskustvo kroz rad na radiju Studio B, ali i na Televizijskoj akademiji u okviru grupe TV Mreža.
Sarađivao i sa nedeljnikom „Vreme“, novinskom agencijom „Beta“, „EurActiv“ mrežom, Inicijativom za društvenu odgovornost, magazinom „Student“, kao i brojnim domaćim portalima, ali i stranim medijima.
Bio je angažovan i kao saradnik u nastavi na Fakultetu političkih nauka, na predmetima Stilistika i Retorika.
Od septembra 2016. godine je angažovan kao profesor novinarstva u srednjoj školi „Artimedia“, gde predaje predmete: Uvod u novinarstvo; Novinarstvo; Novinarski žanrovi; Novinarska etika; Odnosi sa javnošću.
Govori četiri svetska jezika – engleski, španski, grčki i nemački.