U okviru Evropske nedelje zelene diplomatije, Evropska kuća Niš sa partnerima iz Društva za proučavanje i posmatranje ptica Srbije, Sokobanjskog ekološkog društva i projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, organizuje radionice izrade kućica za gnežđenje sova i vetruški.
Kada?
- Niš: Četvrtak, 28. novembar, od 12:00 do 14:00, Evropska kuća Niš (Vožda Karađorđa 5)
- Sokobanja: Petak, 29. novembar, od 12:00 do 14:00, Osnovna škola “Mitropolit Mihailo“
Tokom radionice, učesnici će naučiti kako da izrađuju kućice za sove ćuka i sokola vetrušku koristeći ekološke materijale. Pored kreativnog rada, upoznaćemo se sa značajem ovih ptica za ekosistem i kako možemo doprineti njihovoj zaštiti. Kućice koje budemo napravili biće postavljene u niškoj Tvrđavi i drugim prirodnim staništima.
Radionicu vodi Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koje će pružiti stručnu pomoć u izradi kućica i njihovom postavljanju na terenu. Ova inicijativa ima za cilj očuvanje lokalnog biodiverziteta i podsticanje zajednice na aktivno učešće u zaštiti prirode.
Ćuk (Otus scops) je jedna od najmanjih sova u Srbiji, dugačka 20 cm, sa rasponom krila 47-54 cm. Naseljava šumske i urbane oblasti, hraneći se insektima koje lovi noću. Ovaj selica stiže u proleće iz Afrike, a gnezdi se u dupljama drveća ili građevina.
Vetruška (Falco tinnunculus) je mali sokol, dugačak 32-37 cm, koji se često može videti kako leti u mestu tražeći plen. Najčešća je dnevna grabljivica u Srbiji, prilagođena životu u naseljima, često se gnezdi u starim gnezdima drugih ptica ili na zgradama.
Prijavite se i postanite deo ove ekološke inicijative! Radionica je namenjena starijima od 15 godina.
LINK za prijavu: Za učešće na radionici u Nišu.
Evropska nedelja zelene diplomatije 2024. godine ima za cilj da istakne posvećenost Evropske unije klimatskim akcijama, biodiverzitetu i održivom razvoju, u skladu sa glavnim globalnim događajima kao što su UNFCCC COP29, UNCBD COP16 i INC-5 o zagađenju plastikom. Kampanja će podsticati dijalog o biodiverzitetu, energetskoj tranziciji i zelenim inovacijama sa zajednicama u Srbiji, lokalnim upravama, civilnim društvom, omladinskim aktivistima i medijima.
Projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP, u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.