Language Switcher
SRB | ENG

„Zeleni kutak znanja“ u Evropskoj kući Niš

Energetska tranzicija, klimatska politika i zaštita životne sredine – od nacionalnog do lokalnog delovanja

 

U okviru serijala „Zeleni kutak znanja“, Evropska kuća Niš i Centar za promociju nauke Beograd pozivaju vas na predavanje „Energetska tranzicija, klimatska politika i zaštita životne sredine – od nacionalnog do lokalnog delovanja“, koje će održati Mirko Popović, programski direktor Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI). Predavanje će biti održano u utorak, 5. novembra u 13 časova u prostorijama Evropske kuće Niš (Vožda Karađorđa 5).

Svi zainteresovani mogu učestvovati na događaju uz prethodnu prijavu putem ovog linka.

Energetska tranzicija predstavlja temeljnu društvenu promenu u upravljanju javnim politikama, zaštiti javnog dobra i promenama načina na koji se proizvodi i troši energija. Kroz proces pristupanja Evropskoj uniji i doprinos globalnim ciljevima smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte Republika Srbija je usvojila strateške dokumente koji utvrđuju mere i aktivnosti, kako na centralnom tako i na lokalnom nivou. Integrisani nacionalni plan za energetiku i klimu i program zaštite vazduha predviđaju niz mera i aktivnosti koje bi trebalo da se sprovedu na nivou lokalnih zajednica a da doprinesu povećanju korišćenja obnovljivih izvora energije, unapređenju energetske efikasnosti i smanjenju zagađenja životne sredine.

Iskustva evropskih država i gradova mogu da budu koristan izvor iskustava i znanja koja mogu da pomognu da lokalne zajednice u Srbiji budu uspešni nosioci energetske tranzicije koja doprinosi sigurnom snabdevanju energijom po pristupačnim cenama, uz smanjenje zagađenja i pravednu tranziciju. Zbog toga je važno da građani i lokalne zajednice budu aktivni učesnici energetske tranzicije, da razumeju svoja prava i obaveze i učestvuju u procesima donošenja odluka.

O predavaču:
Mirko Popović je iskusni projektni menadžer, aktivista i savetnik za javne politike. Već petnaest godina radi u civilnom sektoru, tokom kojih je sarađivao sa javnim institucijama i međunarodnim organizacijama, gde je stekao iskustvo u menadžmentu i držanju treninga i obuka. Kao aktivista i istraživač posvećen je demokratizaciji i promociji učešća građana u procesu donošenju odluka. Zainteresovan je za primenu Arhuske konvencije, procenu uticaja na životnu sredinu, javne politike u oblasti životne sredine, klimatskih promena i energetike, usvajanje i primenu evropskih standarda u oblasti životne sredine u Srbiji. Objavio je više publikacija u oblasti zaštite životne sredine i energetske politike i dobrog upravljanja.

O Centru za promociju nauke Beograd:

Centar za promociju nauke (CPN) je javna institucija koja se bavi promocijom i popularizacijom nauke i tehnologije. Misija CPN-a jeste da premosti jaz između nauke i društva okupljajući relevantne aktere i širu javnost u procesu istraživanja i inovacija, a jedan od važnih ciljeva jeste širenje naučne pismenosti u najširim slojevima društva. Centar organizuje veliki broj izložbi, predavanja, panel-diskusija i drugih interaktivnih događaja na različite teme i namenjenih svim uzrastima. Objavljuje časopis Elemente i druga naučno-popularna izdanja, i učestvuje u raznovrsnim međunarodnim projektima i saradnjama. CPN takođe koordinira Mrežom naučnih klubova, koja broji 15 jedinica, uz učešće u Mreži „mejkers labova“ kojih je trenutno12.

CPN je poznat po svojoj međunarodnoj saradnji i u tom pogledu smatra se regionalnim liderom u Jugoistočnoj Evropi. Trenutno je partner u osam H2020 projekata, na jednom projektu Kreativne Evrope i JRC-a, i četiri Erasmus+ projekta, tako da je dosad učestvovao na ukupno 32 projekta koje je finansirala EU.

Language Switcher
SRB | ENG

DOGAĐAJI

EVROPSKA KUĆA

MULTIMEDIJA