Dečija graja, žamor, razgovor i smeh mama odjekivali su Francuskim Institutom gde je, u organizaciji Evropske kuće Novi Sad i Svilene bube, održano prvo druženje u okviru serijala „Nisi sama, mama“.
Ideja za ovaj serijal proizašla je iz realne potrebe za socijalizacijom i podrškom u svetu gde se od majki očekuje da budu „sveprisutne“, sa ciljem da se stvori prostor gde se majke osećaju „viđeno“, objašnjava Angelina koja stoji iza instagram naloga Svilene Bube.
„Želim da mame sa događaja ponesu upravo taj osećaj, da nisu same i da postoji čitava zajednica koja može da postane deo njihovih života i podrži ih i razume jer živi sličan život i ima slične izazove“.
Sa takvim osećajem, sa radionice, odlazi jedna od učesnica, Isidora Paklar. Ona ističe da je Novom Sadu, baš ovako nešto nedostajalo.
„Mislim da je dragoceno to povezivanje i pravljenje mesta gde mame mogu da dođu, da dođu sa svojom decom, da razmene svoja iskustva… to je mesto podrške i razumevanja, to nam baš fali“.
Dok su mame razgovarale, deca su uživala u kreativnom kutku sa montesori materijalima iz Cubo Play-a i uz podršku volontera, što je omogućilo roditeljima da se zaista posvete sebi. Centralna tema prvog druženja bila je prepoznavanje i prevencija roditeljskog sagorevanja.

Psihoterapeutkinja Jovana Budima objasnila je učesnicama zašto je ovo stanje specifično i često teže od profesionalnog sagorevanja.
„Roditeljski burnout je posebno težak jer nema otkaza od te uloge. Posao možeš napustiti, dete ne možeš. I to stvara specifičan oblik zarobljenosti koji telo duboko pamti. Pitanje koje zbunjuje roditelje je: ’Kako mogu biti toliko umorna od svoje dece a da ih volim?’ Ljubav i iscrpljenost mogu postojati u isto vreme“, objasnila je Budima i poručila majkama da briga o sebi nije sebičnost, već potreba, jer je deci potreban roditelj koji je dobro, uz podsetnik da je „dovoljno dobro sve što rade“.
Za Evropsku kuću Novi Sad, ovaj serijal predstavlja mnogo više od samog događaja, jer se evropske vrednosti ne ogledaju samo u visokim politikama, nego i u brizi o kvalitetu života građana, istakla je Dobrila Marković:
Za Evropsku kuću je posebno važno da pokaže da evropske vrednosti nisu apstraktne teme o kojima govorimo samo na panelima. One se vide u svakodnevnom životu, u brizi o mentalnom zdravlju, podršci porodicama, rodnoj ravnopravnosti i stvaranju zajednica u kojima se ljudi osećaju uključeno i podržano. Upravo zato želimo da kroz ovaj serijal pokažemo da je Evropa prisutna i u ovakvim malim, ali važnim razgovorima koji menjaju svakodnevni život ljudi.
Serijal „Nisi sama, mama“ nastaviće se svakog meseca, podsećajući nas da je snaga u zajedništvu.