Language Switcher
SRB | ENG
[gtranslate]

Filmski petak na poljski način

Poljski institut u Beogradu i Evropska kuća, u aprilu organizuju Filmski petak koji je posvećen poljskom filmu. Zlatno doba poljskog filma često se povezuje sa vrhunskim ostvarenjima najpoznatijih reditelja poljskih filmskih škola 50-ih i 60-ih godina – Jerži Kavalerovic, Januš Morgenstern, Vojčeh Has, Jerži Hofman, Andžej Vajda i Edvard Skuževski, ili sa „bioskopom moralne anksioznosti“ koji se dogodio sedamdesetih i ranih osamdesetih sa Zanusijem i Kješlovskim.

 

Kultni američki reditelj Martin Skorseze je 2014. predstavio ciklus „R​emek dela poljske kinematografije”, u okviru kog je prikazan 21 film po izboru Skorsezea, velikog entuzijaste poljskih filmskih klasika. Takođe, pre tačno 10 godina film „Ida“ poljskog reditelja Pavela Pavlikovskog osvojio je Oskara za najbolji film van engleskog govornog područja i nije bio mali broj onih koje je začudila činjenica da je Američka akademija tek tada prvi put i formalno prepoznala značaj ove velike evropske kinematografije.

 

Filmovi koji će biti prikazana u okviru ovog ciklusa, a koji se koji se bave temama iz vremena Poljske Narodne Republike, Solidarnosti i poljske tranzicije, potpisuju mlađi autori, međutim, svi oni su legitimni nastavljači spomenute tradicije – politički angažovanog filma, bez obzira da li je reč o pričama baziranim na događajima iz stvarnog života ili fikciji.

 

Prijavite se na linku

 

Posetioci će svakog petka imati priliku da pre svake projekcije filma, poslušaju razgovor koji će moderirati profesor Goran Terzić (Fakultet dramskih umetnosti), a učestvovati predstavnici mlađe generacije kritičara okupljenih oko veb portala Filmoskopija, koji je nastao pod pokroviteljstvom Filmskog centra Srbije.

 

Filmski petak na poljski način održava se uz podršku Poljskog instituta u Beogradu (Instytut Polski w Belgradzie), koji je za ovu priliku ustupio vredne filmove novije poljske produkcije. Poljski institut u Beogradu osnovan je u avgustu 2024. godine.

 

4. april

19.00

Sve što volim (Wszystko, co kocham)

Poljska 2009. (100′) drama, komedija

R: Jacek Borcuh

Jezik: poljski

Titlovi: srpski

Sinopsis: Glavni likovi u filmu su mladi ljudi koji završavaju srednju školu. Radnja se odvija početkom osamedestih godina prošlog veka na poljskoj obali, u vreme borbe „Solidarnosti“ za slobodu i demokratiju i priprema komunističkih vlasti za uvođenje vanrednog stanja. Mladi junaci ulaze u svet odraslih, doživljavaju prva ljubavna iskustva i pokušavaju da ostvare svoje snove.

Jacek Borcuh (1970) je poljski glumac, scenarista i filmski reditelj. Od 1995. godine učestvovao je u stvaranju više od petnaest filmova. Film „Sve što volim izabran“ je za takmičenje u Word Cinema Dramatic Competition na Sandense filmskom festivalu 2010. godine. Takođe je bio poljski kandidat za nagradu Oskar 2010,  u kategoriji najbolji dugometražni igrani film na stranom jeziku , ali film nije ušao u konačni uži izbor.

 11. april

19.00

Vinči (Vinci)

Poljska 2004. (108′) komedija

R: Julijuš Mahulski

Jezik: poljski

Titlovi: srpski

Sinopsis: Nakon što je odležao nekoliko godina u zatvoru, glavni lik filma, kriminalac pod nadimkom Cuma, pušten je iz zatvora zbog lošeg zdravlja. Njegov izlazak je organizovao Debeli, lopov koji naređuje Cumi da ukrade sliku Leonarda da Vinčija „Dama s hermelinom” iz Muzeja Čartoriskih u Krakovu, najvredniju sliku iż poljske muzejske riznice. Da li će krađa biti uspešna? Reč je o kultnoj poljskoj komediji, a uspeh filma podstakao je reditelja da počne da snima „Vinči 2”.

Julijuš Mahulski (1955) je poljski filmski reditelj, scenarista, producent i glumac. Sin poznatog glumca, Jana Mahulskog, postao je poznat po svojim komedijama koje ismevaju život u Poljskoj pod komunističkom upravom tokom 1970-ih i 1980-ih. Član je Evropske filmske akademije i osnivač Filmskog studija Zebra.

 

25. april

17.00

Revers (Rewers

Poljska, 2009. (96′) komedija, drama, triler

R: Boris Lankoš

Jezik: poljski

Titlovi: srpski

Sinopsis: Bioskopski rediteljski debi Borisa Lankoša odjeknuo je glasno na poljskom filmskom nebu. „Revers” je pobednik 34. poljskog filmskog festivala u Gdinji, gde je nagrađen Zlatnim lavom za najbolji film. Pored toga, osvojio je nagrade za najbolje glumce, fotografiju i za muziku Vlodeka Pavlika, kompozitora i džez pijaniste. Glavna radnja filma odvija se u Varšavi 1952. Ova nesvakidašnja filmska priča napisana je u stilu crne komedije.

Boris Lankoš (1973) je završio Nacionalnu filmsku školu u Lođu. Njegov debitantski film „Evolucija“ (2001) dobio je nekoliko nagrada. Autor je dokumentarnog serijala „Iz drugog ugla“, koji je sniman u Iranu, Kini i Zimbabveu, kao i filmova „Kurc“ i „Poljaci Poljaci“ (sa Vislavom Šimborskom, Stanislavom Lemom, Kšištofom Pendereckim).

 

20.00

Bogovi (Bogowie

Poljska, 2014. (112′) dokudrama, drama, biografija

R: Lukasz Palkovski

Jezik: poljski

Titlovi: srpski

Sinopsis: Impozantna biografija profesora Zbignjeva Relige, kardiohirurga koji je 1985. godine prvi u Poljskoj uspešno izveo transplantaciju srčanog mišića. Portret čoveka koji se sam protiv svih bori s medicinskim autoritetima, birokratijom i rigidnim zvaničnicima. U novootvorenoj klinici za kardiohirurgiju u Zabžu mora da izađe na kraj s nedostatkom osoblja i nestankom struje. Iz svih bitaka izlazi kao pobednik zahvaljujući svojoj odlučnosti i harizmi.

Lukasz Palkovski (1976) je poljski filmski reditelj i scenarista. Školovao se u Nacionalnoj filmskoj školi u Lođu. Snimio je svoj prvi dugometražni igrani film Rezervat 2007. godine. Dobio je nagradu za najbolji debi film na 32. filmskom festivalu u Gdinji. Godine 2014, Palkovski je režirao svoj najpriznatiji film Bogovi. Takođe režira niz televizijskih serija.

 

 

Language Switcher
SRB | ENG
[gtranslate]

EVENTS

EUROPE HOUSE

MULTIMEDIJA