Život i rad umetnika Jozefa Čapskog biće tema diskusije i dokumentarnog filma u sredu, 2. aprila od 18 časova u Evropskoj kući.
Čapski je rođen 1896. u Pragu (Austrougarska), preminuo 1993. u Mezon-Lafitu (Francuska), bio je poljski slikar, kritičar umetnosti, pisac, koji je pripadao krugu intelektualaca okupljenih oko časopisa Kultura, čuvenog mesečnika poljske disidencije u Francuskoj. Bio je jedan od prvih svedoka terora u Gulagu.
Čapski je proživeo mnoge evropske turbulencije tokom svojih devedeset šest godina života. Studirao je prava u Sankt Peterburgu tokom ruske revolucije, studirao slikarstvo u Varšavi i Krakovu. Kao poljski rezervni oficir borio se protiv okupacionih nacističkih snaga u prvim nedeljama Drugog svetskog rata, a onda bio zarobljen od strane Sovjeta. Bio je zatočen u logorima Starobielsk i Griazovec, gde je zarobljenicima držao predavanja o Marselu Prustu i njegovom Traganju za izgubljenim vremenom. Istraživo je ubistva poljskih intelektualaca u Katinju, koje je naredio Staljin, a za koje su krivili Nemce.
Čapski se više nikada nije vratio u Poljsku, posle rata. Nastanio se u regionu Pariza sa svojom sestrom i intelektualcima okupljenim oko poljskog časopisa Kultura, neumorno je radio na tome da predstavi drugima velika imena poljske kulture, poput Česlava Miloša i Vitolda Gombroviča, ali i da predstavi sudbinu svoje domovine podvrgnute totalitarizmu. Čapski je bio istaknuta javna ličnost, ali pre svega bio je slikar koji je uvek isticao je da je slikarstvo dalo smisao njegovom životu.
O dokumentarnom filmu Jozef Čapski, svedok veka (reditelj Andžej Volski, Francuska, 2015, 58’): Mesto Jozefa Čapskog u istoriji 20. veka jedinstveno je, zbog njegove izuzetne ličnosti kao pisca i slikara. Život ga je vodio kroz revolucije i ratove. Postavljen sudbinom u središte odlučujućih događaja za istoriju Evrope, Čapski je žestoko proživeo svoj vek. Film prati njegov životni put, a realizovan je zahvaljujući arhivama reditelja Andžeja Vajde, kao i nemačkim i francuskim televizijskim arhivima, tako da imamo privilegiju da u filmu slušamo Jozefa Čapskog kako na četiri jezika (poljskom, ruskom, nemačkom i francuskom) prepričava roman svog života
Ovaj događaj priređuje se u okviru predsedavanja Poljske Evropskom unijom,
Oranizatori: Poljski institut u Beogradu, Francuski institut u Srbiji, Evropska kuća u Beogradu.
Učestvuju:
- Andžej Volski, režiser filma o Čapskom
- Vera Mihalski-Hofman, predsednica Fondacije Jan Mihalski, direktorka izdavačke kuće Noir sur Blanc
- Stanislas Pjere, direktor Francuskog instituta u Srbiji
- Jacek Multanovski, zamenik direktora Poljskog insituta u Beogradu